Opis
O BILJCI
Kažu da je simbolika ovog ukrasnog grma pomirenje ljubavnika ili bračnih parova, a da buket hortenzija označava mir u kući. Što eventualno još ovome dodati, osim da je time potrebna vašem vrtu. Omiljena je vrtna cvjetnica koja generacijama privlači vrtlare i ukućane da je nabave i ponosno posjeduju. Bila je cvijet naših baka i time nas vraća u divna i bezbrižna djetinjstva i budi brojne uspomene.
“Osjećajni” grm s raskošnim mekanim loptastim cvatovima različitih boja i nijansi koji dekorira vrtove i balkone. Osim u vrtu, može se uzgajati kao lončanica na balkonu i na drugim vanjskim površinama da uljepšava trenutke prolaznicima, a posljednjih je godina čak postala i vrlo popularna sobna biljka. Koristi se vrlo često i kao rezano cvijeće te se uklapa u raskošne cvjetne bukete, bilo u kombinaciji s drugim cvijećem ili pojedinačno. Bijele vrste vrlo često nalazimo u vjenčanim buketima.
Kako bi Hortenzija pobudila pozornost svojom ljepotom, na koju jednostavno nije moguće ostati ravnodušnim, potrebno joj je osigurati potrebnu i dosta posebnu njegu i uvjete za njezin rast i razvoj i puni potencijal.
Da bi je očuvali u potpunosti zdravom, uz redovnu njegu, potrebno je obratiti pozornost i na njen vapaj za obranom od onoga što joj može naškoditi. Tako ponekad dolazi do pojave žućenja lišća, a tome je nerijetko uzrok nedostatak željeza u tlu, kojeg možemo vrlo lagano nadomjestiti primjenom odgovarajućeg gnojiva. Tu su i tihi i invazivni i često “pohlepni” puževi, koji mogu uzrokovati značajne štete biljci izgrizajući plojku lišća. U borbi protiv puževa posežemo prema nekoj od ekoloških metoda zaštite od puževa.
Uvriježeno je mišljenje da postoje ružičaste, ljubičaste i plave vrste što je potpuno pogrešno. Boja cvata kod hortenzije isključivo ovisi o kiselosti tla, odnosno supstrata u kojemu je biljka posađena, što znači da po svojim željama određujete boju, što je priznat ćete – svojevrsna lijepa želja od prirode.
Na boju cvijeta moguće je utjecati na sljedeći način. Ako želite plave cvjetove tlo treba biti što kiselije (pH 4), dok uz pomoć manje kiselog do neutralnog tla možete dobiti roze ili čak crvene cvjetove. Plavi cvat može se dobiti i ako hortenziju svakih 7-14 dana zalijevate otopinom aluminijeva sulfata. Postoje i specijalna gnojiva koja sadrže navedeni spoj pa možete koristiti i njih kako bi lakše dobili plave cvjetove.
Promjena cvjetnog pigmenta ovisi i o česticama aluminija koje hortenzije sadržavaju, a kako bi se usvajanje aluminija dodatno olakšalo, biljku zalijevajte vodom u kojoj je otopljen amonijak (3-5 grama amonijaka u litri vode).
Treba znati da bijela hortenzija uvijek ostaje bijela, bez obzira na tlo. Ako kojim slučajem plavu hortenziju poželite vratiti u ružičasto, potrebno je samo osigurati tlo neutralne pH reakcije.
Uistinu nevjerojatna biljka!